W dniach 29-31 marca odbyły się polskie eliminacje do Mistrzostw Świata w Debatowaniu Licealistów organizowane w Warszawie przez Fundację Polska Debatuje.

– Już na początku roku postanowiłyśmy wygrać Polish Schools Debating Championships – wspomina Florencja Aarts z Pre IB. – Okazało się, że wiele uczniów, z wielu liceów w Polsce ma ten sam plan i nie jest to takie proste.

Nasza reprezentacja prowadzona przez nauczyciela retoryki Radosława Czekana zdominowała zarówno rywalizację drużynową jak i indywidualną zdobywając Mistrzostwo Polski oraz nagrody dla Pierwszej, Trzeciej i Szóstej Najlepszej Mówczyni w Polsce.

W skład “złotej” drużyny IB Raszyńska weszły: Maria Świątek (Najlepsza Mówczyni), Zofia Świątek (3. Najlepsza Mówczyni), Florencja Aarts (6. Najlepsza Mówczyni), Karolina Moczyńska i Nina Starosielska.

Debatantki wygrały wszystkie 4 rundy eliminacyjne, półfinał i finał pokonując: XXXIII LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (finaliści z 2018), I LO z Lublina, LO w Krośnie, I LO z Chorzowa, reprezentację Poznania oraz Intercity (m.in. II LO w Białymstoku).

– Wygrana nie przyszła nam łatwo – mówi Maria Świątek z IB2. – Włożyliśmy w nią pełno pracy zarówno zespół jak i trener! Naszym “asem w rękawie” były próbne debaty, podczas których debatowaliśmy na “prepared motions” i dzięki temu mogłyśmy otrzymać bezcenny feedback.

Drużyny rywalizowały w najbardziej prestiżowym i rozpowszechnionym stylu w wśród liceów na świecie, czyli World Schools Debating Championships, w którym dwie drużyny Propozycji i Opozycji są oceniane przez pryzmat trzech kryteriów: treści merytorycznych, strategii i stylu. Debatanci poznają temat na miesiąc przed debatą (tzw. prepared motions) lub 1h przed debatą (tzw. impromptu), a ich pozycje są losowane.

– Samo PSDC było niezwykłym doświadczeniem, chociaż nie debatowałam we wszystkich debatach, to jestem dumna, że mogłam być częścią czegoś tak wielkiego – podkreśla Karolina Moczyńska z Pre IB. – Niezwykle dużo się nauczyłam i mam nadzieje, że już na jesieni zdobędziemy szanse na podtrzymanie tytułu najlepszych debatantek – dodaje Karolina Moczyńska.

Klub Debat Sportowych zaprasza wszystkie chętne osoby do dołączenia do nas w poniedziałki o 16:20 (s. 35 na Raszyńskiej) i do rozpoczęcia przygody z debatowaniem. Jak widać można z Raszyńską dojść na debatanckie szczyty!

RC