11 maja na Stadionie Narodowym, jak co roku, odbył się Piknik Naukowy, czyli impreza popularnonaukowa organizowana przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Tym razem temat już 23. edycji tego największego plenerowego wydarzenia w Europie brzmiał: „My i Maszyny”. Piknik w tym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ odwiedziło go aż 50 tys. osób, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Dwa namioty

Na Pikniku nie mogło oczywiście zabraknąć stanowiska Raszyńskiej. Nasza szkoła znalazła się w aż dwóch namiotach w Strefie Kultowych Eksperymentów. Nasze stanowisko znajdujące się niedaleko bramy nr 10 przyciągało wielu zwiedzających. Zarówno tych, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z imprezą, jak i tych, którzy przyszli specjalnie do Strefy Kultowych Eksperymentów.

Po przyjściu wszyscy zainteresowani mogli doświadczyć ogromnej różnorodności przygotowanych przez nas eksperymentów i pokazów. Każdy miał możliwość dowiedzenia się chociażby w jaki sposób działa ucho, jak można „oszukać” zasadę zachowania energii przy pomocy działka magnetycznego, czy też jak wyglądał i jak poruszał się „czołg” zaprojektowany przez samego Leonardo da Vinci.

Oprócz tego zwiedzający mieli okazję posłuchać harfy laserowej, która dzięki specjalnemu mechanizmowi wygrywała zapisaną wcześniej przez nas melodię.

Popularny kącik malucha

Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się również kącik malucha, w którym dzieci mogły dowiedzieć się czegoś o kołysce Newtona, pętlach śmierci oraz brachistochronie.
Wszystkim odwiedzającym nasze stanowisko bardzo przypadły do gustu wszystkie nasze eksponaty.

Dlatego też, jak się okazało przy rozmowach z organizatorami, Raszyńska została uznana za jednego z najlepszych wystawców.

Jest to ogromny sukces dla naszej szkoły, ponieważ na Pikniku było obecnych bardzo wiele znakomitych instytucji naukowych i tylko 12 szkół. Tym bardziej cieszy nas, że to właśnie nasze stanowisko zostało zauważone i tak pozytywnie ocenione. Sukces ten jest oczywiście skutkiem ciężkiej pracy oraz zaangażowania naszych uczniów i naszego nauczyciela fizyki – pana Przemysława Miszty.

Mamy nadzieję, że tegoroczny wysiłek nie pójdzie na marne i wzbogaceni o doświadczenia z tej edycji, będziemy w stanie w przyszłym roku przygotować jeszcze ciekawsze eksperymenty.

Magdalena Jankowska, Pre IB