Od 22 do 24 lutego 2019 roku w Kopenhadze odbyła się trzecia edycja turnieju debat po angielsku Nordic Schools Debating Championship. Z naszej szkoły uczestniczyły dwie drużyny składające się z Mary Świątek, Zosi Świątek, Florencji Aarts, Niny Starosielskiej, Khushi Sinhy, Lei Radziwiłł oraz Karoliny Moczyńskiej. Wraz z dwoma drużynami pojechał opiekun Klubu Debat na Raszyńskiej, Radek Czekan.

Warsztaty dla uczestników

Turniej złożony był z sześciu rund oraz trzech break rund (ćwierćfinał, półfinał oraz finał). Na sam początek zawodów, odbyły się warsztaty z debat dla początkujących oraz zaawansowanych. Uczestnicy dowiedzieli się lub powtórzyli techniki udowadniania argumentów, sposoby na wygranie debaty, budowę argumentu oraz wiele innych przydatnych umiejętności. W sześciu wstępnych rundach, trzy tematy były tzw. prepared motions, czyli te już wcześniej udostępnione dla zawodników, a reszta była impromptou, czyli te ujawnione uczestnikom godzinę przed rozpoczęciem debaty.

Cenne doświadczenie

Turniej był znakomitą okazją do poznania nowych ludzi w gronie międzynarodowym, doskonalenia umiejętności w debatowaniu oraz zyskania cennego doświadczenia na bardzo wysokim poziomie (uczestniczyły też reprezentacje krajów). Sędziowie byli niezmiernie pomocni oraz dawali szczegółowe feedbacki. Naszym zadaniem, było zanotowanie sugestii oraz wskazówek, i użycie ich w następnych rundach. Przygotowanie się do rund impromptou, dało nam okazję do poznania siebie samych oraz wyszlifowania zdolności do pracowania w zespole. Nauczyliśmy się także, jak radzić z przegraną. Należy pozytywnie do nich podejść i użyć je, jako doświadczenie i motywację do dalszych wygranych.

Nordic Schools Debating Championship było niezwykle cennym doznaniem, które znacznie ulepszyło nasze umiejętności w debatowaniu, a także nauczyło nas istotnych umiejętności życiowych potrzebnych nie tylko w debatach.

Khushi Sinha, Pre IB