Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance.

W poniedziałek piątego października rocznik IB1 rozpoczął wycieczkę na Podlasie. Celem wyjazdu było poznanie i doświadczenie wielokulturowego charakteru Podlasia. Region jest znany ze zróżnicowania kulturowego, dzięki temu IB1 w czasie tego pobytu mogło poznać przede wszystkim różne religie: judaizm, prawosławie oraz islam.

Tykocin – zwiedzanie Wielkiej Synagogi

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Tykocinie, małym mieście znajdującym się 33 km od Białegostoku. Ze względu na obostrzenia pandemiczne uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, w których zwidzali to piękne miasto. Uczniowie najpierw udali się do zamku w Tykocinie który został wybudowany z polecenia króla Zygmunta Augusta. Można tam było zobaczyć jeden z największych pieców kaflowych w Europie i poznać historię tego pięknego zamku.

Następnie uczniowie udali się do Wilkiej Synagogi Tykcoińskiej gdzie zaczeli odkrywać tajemnice kultury żydowkiej. Jest to druga co do wielkości i jedna ze straszych synagog w Polsce. Po zwiedzeniu Tykocina uczniowie odjechali do hotelu. Ostatnim akcentem dnia było spotkanie z panem Przemysławem Misztą na temat G4P– Group Four Project. Jest to projekt związany z przedmiotami z grupy czwartej, czyli naukami ścisłymi. Ten projekt jest warunkiem zaliczenia matury IB.

Drugi dzień – szlakiem świątyń prawosławnych

We wtorek uczniowie zaczeli zwidzać Podlasie szlakiem świątyń prawosławnych. Pierwsze miejsce jakie odwiedzili to był Skit w Ordynkach św.Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Piekarskich, który leży w otoczeniu rozlewisk dożecza Narwi. Jest to jedyne w swoim rodzaju mijesce, które warto zwiedzić bez względu na wyznanie. Skit czyli pustelnia, jest budowlą wzniesioną na całkowicie odosobnionym terenie. Takie miejsca pozwalają się wyciszyć i uciec od zgiełku miasta.

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki było zwiedzanie cerkwi świętego Michała Anioła w Trześciance. Następnie uczniowie zwiadzali zespół klasztorny (monaster) oraz muzeum ikon w Supraślu. Posiada ono zbiór ponad 1200 ikon gdzie najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Po obiedzie uczniowie pojechali na zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem, podczas którego mogli poznać wszystkie najważniejsze zabytki tego miasta jak np. Pałac Branickich wraz z ogrodami, zespół katedralny wniobowzięcia NMP oraz rynek miejski.

Trzeci dzień – wizyta u polskich muzułmanów

Środa była ostatnim dniem wycieczki i okazją na poznanie religii islamu. PIerwszym miejscem na na szlaku był meczet w Bohonikach który pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Tam oprowadzała nas pani Eugenia Radkiewicz która wychowywała się w Bohonikach, w kulturze polskiego isamu. Następnie uczniowie udali się do meczetu w Kruszynianach. Tam oprowadził nas polski Tatar Dżamal, który opowiadał nam nie tylko o zwyczjach muzułamanów, ale także kulturze polskich Tatarów. Potem zwiedziliśmy stary tatarski cemntarz – mizar.

Był to ostatni punkt naszej wycieczki na Podlasie. Ten wyjazd nie tylko pozwolił nam poznać Podlasie ale również doświadczyć jego wielokulturowości i poznać jego najgłębsze zakamarki

Pola Kempińska, IB1