W dniach 6-10 maja 2019 rocznik Pre IB wyjechał na wycieczkę na Suwalszczyznę i Litwę, w ramach której połączone były zajęcia integracyjne nad jeziorem w Puszczy Augustowskiej ze zwiedzaniem zabytków i poznawaniem kultury Wileńszczyzny.

Integracja nad jeziorem

Wycieczka rozpoczęła się w poniedziałek o 7:00, a już po trzech godzinach uczniowie dotarli do ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Serwy. Po obiedzie zaczęły się zajęcia typu team building z instruktorami, mające na celu zintegrować rocznik poprzez aktywności i zabawy.

Wśród przygotowanych zajęć znalazły się min. narty wieloosobowe, skaczące rury oraz wyścig na skrzynkach. Uczniowie brali także udział w zajęciach survivalu, w którym uczyli się jak rozpalać ogień i pracować w zespole. Następnego dnia kontynuowano aktywności np. grę w dwa ognie, zdobywanie flagi, poszukiwanie skarbu oraz archery tag, polegający na unikaniu strzałów z łuków i „polowaniu” na zawodników z przeciwnej drużyny.

Szlakiem wileńskich zabytków

W archikatedrze wileńskiej.

Po obiedzie o 14:00 uczniowie wyjechali do hotelu w Wilnie. Trzeci dzień Pre IB rozpoczęło od zwiedzania Wileńskiej starówki z przewodnikiem. W pierwszej kolejności uczniowie pojechali na Cmentarz na Rossie, na którym znajdują się groby żołnierzy z okresu wojny 1920 roku, a wśród nich urna z sercem Piłsudskiego oraz znane postacie polskiej, litewskiej i białoruskiej historii np. Joachim Lelewel.

Następnie młodzież zwiedzała Kościół św. Piotra i Pawła, Katedrę Wileńską, pomnik Wielkiego Księcia Giedymina oraz dom Adama Mickiewicza. Uczestnicy podziwiali także piękny gotycki Kościół św. Anny, który zachwycił wszystkich swoją wspaniałą, czerwoną fasadą i niezwykłą architekturą.

Wkrótce potem wycieczka dotarła na Uniwersytet Wileński, jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie studiowali Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Czesław Miłosz. Pod koniec dnia, Pre-IB zwiedziło Pałac Biskupi, Cerkiew św. Ducha oraz Ostrą Bramę.

Troki i Kowno

Cały rocznik razem!

Czwarty dzień wycieczki rozpoczął się od panoramy Wilna ze Wzgórza Trzech Krzyży oraz spaceru po dzielnicy Zarzecze, ulubionym miejscu artystów, które ma własny hymn, nieformalną konstytucję i flagę. Następnym przystankiem na trasie podróży były Troki, gdzie znajduje się Zamek Książąt Litewskich.

Piątego dnia grupa zaliczyła ostatni punkt wycieczki, czyli Kowno, a w nim ruiny zamku, Ratusz miasta, dawny budynek gimnazjum Mickiewicza oraz Katedrę św. Piotra i Pawła, gdzie pochowany został słynny litewski poeta Maironis.

Wycieczka na Litwę była pełna niezapomnianych wrażeń oraz okazji dla uczniów, by poznać historię i kulturę nie tylko litewską, ale także polską.

Khushi Sinha, Pre IB

Grupowe zajęcia z rozwiązywania problemów.

Z widokiem na wileńską starówkę.

Wileńskie Zarzecze to dzielnica artystów i innych wolnych duchów.