6 listopada, podczas zajęć Theory of Knowledge, naszą szkołę odwiedziła prof. Anna Malewska-Szałygin, kierowniczka zakładu Antropologii Politycznej i Ekonomicznej, przewodnicząca Rady Naukowej Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz członkini Rady Wydziału Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim.

Przyczyny występowania stereotypów

W ramach wykład „Stereotypy i wiedza potoczna” Pani Profesor opowiadała o przyczynach występowania stereotypów, takich jak dawne przekonania, brak dostatecznej wiedzy, osobiste doświadczenia. Wyjaśniła także uczniom proces ich tworzenia, począwszy od typifikacji (klasyfikowanie różnorodnych zachowań w podobne do siebie typy), obiektywizacji (nadanie czemuś cechy obiektywnych), instytucjonalizacji (społeczne utrwalenie się wartości, faktów itp.) i kończywszy na odniesieniu się do mitologii, kultury i religii. Na przykład w antycznej kulturze hawajskiej, występował obrzęd, w którym zjawiał się bóg słońca, jasności. Więc, gdy po raz pierwszy pojawił się na wyspie biały człowiek, lokalna ludność uczyniła z niego króla.

Jak zdobywamy wiedzę

Ważnym aspektem, do którego się odniosła Pani Profesor było to, w jaki sposób emocje i rozumowanie, które są jednymi z podstawowych metod do zbierania wiedzy, wpływają na kształtowanie się stereotypów. Oba działają na naszą percepcję świata niezależnie od woli. Kolejnym wątkiem były media. Telewizja, radio lub prasa nie są całkowicie obiektywnymi źródłami wiedzy, lecz są przedstawiane z punktu widzenia pojedynczej osoby lub danej grupy. Należy więc pamiętać o tym w dzisiejszych czasach, zwłaszcza, że wpływ mediów społecznościowych wśród społeczeństwa jest obecnie ogromny.

Na koniec, mówczyni podzieliła się ze swoimi doświadczeniami podczas przeprowadzania badań i wywiadów. Wyjaśniła IB1 sposób myślenia ludzi np. w miejscowościach gdzie ludzie nie maja styczności z obcokrajowcami lub turystami. Jedno pojedyncze doświadczenie może zmienić wizerunek całej wspólnoty lokalnej.

Nawiązanie do TOK

Wykład Pani Malewskiej- Szałygin, doskonale nawiązywał do przedmiotu TOK, a mówczyni dbała o to, by omawiane przez nią wątki były analizowane przez pryzmat Theory Of Knowledge. Spotkanie udowodniło jak dużą rolę odgrywają w społeczeństwie kultura, doświadczenia oraz emocje. Nawet gdy się wydaje, ze coś jest zupełnie obiektywne, okazuje się, że nie isnieje rzecz na świecie, która byłaby pozbawiona ideologii, opinii lub innych czynników osobistych.

Khushi Sinha, IB1