Dnia 24 października grupa uczniów z pre-IB pod opieką pani Pauliny Gawrońskiej i pani Katarzyny Zdunik wybrała się na jednodniową wycieczkę do Poznania, aby obejrzeć i ocenić krytycznym okiem wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” w Centrum Kultury ZAMEK. Była to niepowtarzalna okazja do zapoznania się ze spuścizną artystyczną duetu (to pierwsza tego typu ekspozycja w Polsce), ale także do zaznajomienia się z mało znanym polskim wątkiem w życiu artystów.

Oprócz kilkunastu szkiców i płócien Fridy i Diego udostępnione zostały także prace autorek o polskim pochodzeniu, Bernice Kolko i Fanny Rabel, które uwieczniły małżeństwo na intymnych fotografiach i sugestywnych obrazach. Dzięki tej artystycznej wielości i różnorodności możliwe było poznanie kontekstu historycznego, społecznego i kulturowego ówczesnego Meksyku (polskie artystki specjalizowały się głównie w utrwalaniu wizerunków „powszechnych” Meksykańczyków i ukazywaniu nierówności społecznych), a także wniknięcie w psychologiczne aspekty małżeństwa i poprzez trajektorie losu dogłębne zrozumienie ich twórczości.

Kolekcję ciekawie uzupełniła fotorelacja z Wystawy Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce, która jak na tamte czasy stanowiła wielkie wydarzenie. To umożliwiło porównanie naszej postawy w stosunku do tej egzotycznej kultury kiedyś i dzisiaj, kiedy dwugłos Frida-Diego silnie zakorzenił się w popkulturze.

Julia Perendyk, Pre-IB