Nieustający brak czasu wpisany jest już chyba na stałe w kanon życia ucznia IB. Mało snu, dużo kawy, eseje, internale, klasówki, IOA, IOP, huczne osiemnastki i z powrotem do książek. Matura nie zda się przecież sama. Jednak nawet nam zdarza się czasami odłożyć to wszystko na bok. Są powody dla których jesteśmy skłonni narazić na szwank nawet poziom naszej szkolnej frekwencji. Konferencja zorganizowana z okazji 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie bez wątpienia była tego warta.
Wyjątkowe prelekcje
We wtorek 7 listopada 2017 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej zebrali się niemal wszyscy najważniejsi przedstawiciele polskiej nauki chemii i dziedzin pokrewnych. W czasie wydarzenia mieliśmy okazję wysłuchać wyjątkowych ludzi, którzy przedstawiali wyniki swoich badań i ich historię. Pierwszym prelegentem tego dnia był Prof. Jerry L. Atwood z Uniwersytetu Missouri w Columbii, który zarysował przed publicznością przyszłość terapii farmakologicznych. Opowiedział w jaki sposób należałoby udoskonalić kapsułki do przenoszenia leków by zwiększyć ich miejscowe działanie przy jednoczesnym uniknięciu szkody u pacjenta.
Drugim w kolejności mówcą była Prof. Nicole J. Moreau, członek zarządu Francuskiego Towarzystwa Chemicznego, ICSU oraz członek Francuskiego Komitetu Międzynarodowych Związków Naukowych. Zachęciła ona publiczność do rozważań nad kwestią parytetów w nauce i dobitnie podkreśliła jak ważne jest, by umożliwiać dziewczynkom na całym świecie dostęp do edukacji na odpowiednim poziomie. Jako przykład roli kobiety w nauce posłużyła oczywiście Maria Skłodowska Curie oraz jej córki.
Na sali i w kuluarach
Ostatnim przed przerwą prelegentem był prof. Youri Oganessian z Instytutu Badań Jądrowych w Dubnie, naukowiec zajmujący się badaniami nad pierwiastkami superciężkimi. Opierając się na doskonale przygotowanej prezentacji omówił powstawanie, właściwości i okres połowicznego rozpadu najcięższych pierwiastków w układzie okresowym. Szczególna uwaga poświęcona została ostatniemu z nich o liczbie atomowej 118, którego nazwa pochodzi od nazwiska samego Oganessiana.
Po krótkiej przerwie na ciastka, kawę i kuluarowe dyskusje, nadszedł czas na ostatni wykład tego wieczoru. Prof. Ada Yonath z Instytutu Naukowego Weitzmanna w Izraelu i Laureatka Nagrody Nobla z Chemii w 2009 opowiadała nie tylko o swojej wieloletniej pracy nad analizą struktur rybosomów, ale też o tym jak ważny był przy tym jej zespół naukowy i wsparcie rodziny. Profesor wyraziła również swoje przypuszczenia na temat kierunku rozwoju badań nad antybiotykami nowej generacji.
Naukowcy w społeczeństwie
Drugi dzień konferencji z okazji 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie zakończył się dyskusją na temat roli nauki i naukowców w społeczeństwie. Było to nie tylko niezwykle ciekawe i inspirujące wydarzenie, ale też ogromna motywacja do powrotu do własnej nauki. Porównanie jakiegokolwiek sprawdzianu, czy nawet całego programu matur z perspektywą poświęcenia życia nauce wypada po prostu zabawnie. Dlatego też warto od czasu do czasu odwiedzić podobne konferencje lub sympozja i spojrzeć na instytucję szkolną nie tylko z perspektywy zbliżających się mocków, ale raczej jak na pewien etap w wędrówce na szczyt.
Maria Wołyniak, IB1