30 listopada 2018 r. IB1 miało szansę zaprezentować swoje projekty z Grupy 4 wielu wspaniałym gościom, nauczycielom i uczniom PreIB. Group 4 project to projekt badawczy związany z naukami przyrodniczymi, który wykonujemy zespołowo w pierwszym semestrze IB1. Uczymy się jak istotni w pracy naukowej są inni ludzie i na czym polega praca w grupie.
W tym roku tematem dla wszystkich grup był wszechświat. Uczniowie zostali podzieleni na osiem zespołów, w których mieli za zadanie przedstawić różne aspekty życia lub dostania się do kosmosu.
Specjalnie na tą okazję na Raszyńską przyjechał prof. dr hab. Zbigniew Stojek, który prowadzi wykłady z chemii na Uniwersytecie Warszawskim. W komisji oceniającej projekty uczniowskie towarzyszyła mu dr farmacji Pakhuri Mehta.
Prezentacje projektów
W sali przeznaczonej grupie pierwszej mogliśmy się przenieść na Marsa. Został nam przedstawiony dokładny plan podróży na planetę, środek transportu oraz wszystkie zagrożenia wiążące się z taką wyprawą. Ciekawym faktem, o którym mogliśmy się dowiedzieć jest to, że ludzkie serce na Marsie bije dużo wolniej niż na Ziemi, co mogłoby sprawić nam problem, gdybyśmy tam mieli zamieszkać na stałe.
Po wejściu do następnego pomieszczenia, w którym urzędowała grupa druga, mogliśmy poczuć się jak w prawdziwej rakiecie. Siedzenia byłe całe otoczone srebrną folią, a w tle słychać było odliczanie do startu. Zobaczyliśmy nagranie startującej rakiety, a później poznaliśmy kilka ciekawostek o Księżycu. Jedną z wielu interesujących rzeczy o jakich się dowiedzieliśmy było to, że podróż z Ziemi na jej satelitę potrwałaby tylko cztery dni.
Grupa trzecia dokładnie zaplanowała wysłanie człowieka w kosmos za pomocą ich rakiety o wdzięcznej nazwie „Raszollo 13”.
Dowiedzieliśmy się, jakie są wymagania zdrowotne i fizyczne NASA dla załogi statku, a jedna osoba z widowni została nawet poproszona o udział w badaniu, co moim zdaniem w przyjemny sposób było nawiązaniem kontaktu przedstawiających z oglądającymi pokaz.
Następny zespół (już czwarty) pogłębił naszą wiedzę na temat budowy i surowców, które są wykorzystywane przy produkcji statku kosmicznego. Zobaczyliśmy, jak wygląda jedzenie załogi i jak łatwe jest ono w przygotowaniu. Na koniec zostaliśmy poczęstowani mrożonymi kanapkami, które podobno są przysmakami każdego kosmonauty.
Piąta grupa zaprezentowała koncepcję „kosmicznej farmy”. Uczniowie pokazali nam wyniki swoich eksperymentów na różnych gatunkach roślin oraz opowiedzieli dużo o fotosyntezie w różnych warunkach.
Kolejny projekt dotyczył podróży na Słońce. Tak, to nie jest błąd. Na bloku szóstym nasi koledzy zaprezentowali nam, w formie dyskusji, plan na założenie stacji na największej znanej nam gwieździe. Całe przedstawienie tego jakże szalonego pomysłu było lekkie i zabawne.
Jeden z gości został poproszony o zostanie Słońcem. Dostał oczywiście specjalne rekwizyty. Końcem pokazu okazał się taniec i alarm zwiastujący awarię, która zmusiła wszystkich do schowania się za prowizoryczną ścianą.
W innej z sal, zagospodarowanej przez zespół siódmy, mogliśmy dowiedzieć się wiele o eklipsach słonecznych i księżycowych. Uczniowie zaprojektowali specjalny program do przewidywania zaćmień w obrębie pokaźnej ilości lat. Przedstawili nam wiele wyników badań przeprowadzonych przez młodzież oraz pokazano nam jaki wpływ na widzenie ma oglądanie eklips.
Ostatnia grupa wybrała temat „Próżnia”. Między wieloma ciekawymi wątkami dowiedzieliśmy się nam o skutkach nieoddychania i o tym, co się stanie z naszymi płucami w próżni.
Podsumowanie z wykładem
Cały dzień został zwieńczony wykładem wybitnego teoretyka fizyki – dr hab. Krzysztofa Turzyńskiego, który w niesamowity sposób starał się omówić tematykę wszechświata. Myślę, że nawet humaniści, którzy nie odnajdują się w świecie fizyki i chemii, dużo wynieśli z tej arcyciekawej prelekcji. Po wypowiedzi dr Turzyńskiego zostały ogłoszone wyniki podliczone przez uczniów Pre IB
Tegoroczne G4P wygrała grupa numer trzy, w skład której wchodzili: Zuzanna Dzieniak, Maksymilian Łudziński, Igor Słomiński, Zuzanna Jabłońska, Jan Świdziński, Nina Pietrasieńska, Paulina Fronckiewicz oraz Karolina Jop.
Był to dzień pełen wrażeń dla IB1, PreIB i wszystkich gości spoza naszej szkoły. Myślę, że wszyscy nie możemy się doczekać, co nas czeka o tej porze za rok.
Zofia Wilczura, Pre IB