Dziewiętnastego kwietnia z okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz w dniu niepodległości Izraela (według kalendarza hebrajskiego) grupa wolontariuszy z naszej szkoły rozdawała wewnątrz i na zewnątrz placówki papierowe i żywe żonkile. Działania te odbyły się w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej po raz szósty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Te żółte kwiaty dzięki działalności Marka Edelmana, jednego z ocalałych z getta, ostatniego dowódcy ŻOB-u, urosły do rangi symbolu szacunku i pamięci o powstaniu. „Mądry Charon, człowiek, który potrafił przeprowadzać ludzi przez śmierć”, jak o nim mówiła Hanna Krall, rokrocznie składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Organizowana od 2013 roku akcja oprócz szerzenia wiedzy na temat wydarzenia i rozpowszechniania symbolu, ma także na celu pośrednio kultywowanie pamięci o zmarłym przed dziewięciu laty przywódcy powstania. To ważny gest w dobie ogólnopolskich, antysemickich nastrojów i wewnętrznych politycznych podziałów, choćby w kontekście konfliktu wokół nowelizacji o ustawy o IPN.

Jak zwraca uwagę profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, w porannej audycji w RMF FM:

– Mamy młodych ludzi, młode pokolenie. Trzeba walczyć o sprawiedliwość, przeciwko ksenofobii, antysemityzmowi, różnym patologiom – to jest nasz wspólny cel.

Duże zaangażowanie uczniów klas Pre IB i IB1 we właściwe przygotowanie projektu i ich żywe zainteresowanie historią powstania daje nadzieje na spełnienie tych słów.

Julia Perendyk, Pre IB