W dniu dzisiejszym uczniowie zorganizowali wystawę prac grupowych z przedmiotu Historia i Teraźniejszość („HiT Day”). Motywem przewodnim projektów są miejsca i budynki z czasów PRL-u. Poprzez przedstawienie tych przestrzeni uczniowie starali się opowiedzieć o życiu w socjalistycznej Polsce i związanych z nim wyzwaniach.

Projekt prezentujący obiekty handlowe, które powstały w czasach PRL, był pretekstem do opowieści o codziennych zmaganiach ze słabym zaopatrzeniem sklepów. Budynki dworców i innych obiektów komunikacyjnych były kanwą do przybliżenia, trudności komunikacyjnych, z którymi zmagali się obywatele komunistycznej Polski.

Represje wobec opozycji zostały pokazane przez perspektywę miejsc i budynków związanych z działalnością aparatu bezpieczeństwa publicznego PRL. Uczniowie prezentowali jak mieszkano, poprzez omówienie wielkich projektów osiedli mieszkaniowych z tamtej epoki oraz przykładowych wnętrz mieszkań. Na wystawie znalazło się też miejsce dla projektu poświęconego modzie z lat 1950-1990, gdzie wiele uwagi poświęcono powojennej biedzie oraz trudnościom ze zdobywaniem bardziej atrakcyjnych elementów garderoby.

Uczniowie byli bardzo zaangażowani w zbieranie dokumentacji, w tym także tzw. historii mówionej – wspomnień rodzinnych z czasów słusznie minionych. Nasza udana wystawa pokazuje, że HiT może być ciekawy i angażujący.

AM