W sobotę 21.05 nasza szkoła miała przyjemność brać udział w tegorocznym Pikniku Naukowym w Centrum Nauki Kopernik. Tematem pikniku była „Woda”, dlatego każde stanowisko musiało przygotować różne doświadczenia z nią związane. Co ciekawe, nasza szkoła była jedynym liceum na pikniku, resztę stanowisk zorganizowały uniwersytety oraz różne instytucję np. Centrum Badań Kosmicznych, Lasy Państwowe czy Ministerstwo Energii.

Odwiedziło nas mnóstwo osób, szczególnie dzieci, które były zachwycone, że mogły usłyszeć czym jest zjawisko osmozy oraz zobaczyć jaką rolę odgrywa woda w naszym uchu. Jednym z ciekawszych gości była drugoklasistka, interesująca się radiologią i bombami jądrowymi, która znała nawet budowę atomu!

Każde stanowisko na naszym stoisku było pod opieką jednej lub dwóch osób, które wyjaśniały doświadczenia i odpowiadały na pytania. Całe nasze przedsięwzięcie, koordynował Pan Przemysław Miszta, który z ogromną pasją i zaangażowaniem zorganizował pracę naszego zespołu.

Pomimo jak się wydawało złej pogody, mogliśmy momentami ujrzeć słońce i pozwiedzać inne stanowiska szukając inspiracji i motywacji do naszych naukowych pasji.

Ciekawostką było to, że na stanowisku tworzenia i malowania cząsteczek młodsze dzieci mając do wyboru zbudowanie molekuły zawsze polegały na swojej kreatywności tworząc przy tym nowe struktury w kształcie syrenek lub innych stworków.

Dziękujemy Panu Przemysławowi Miszcie, Pani Paulinie Gawrońskiej i innym nauczycielom, rodzicom za wsparcie!

Julia Burzyńska, MYP1