Już 9 czerwca 2018 roku, nasi uczniowie wezmą udział w kolejnej edycji największej imprezy popularnonaukowej w Europie – 22. Pikniku Naukowym.
Zazwyczaj wystawcami na Pikniku są instytucje naukowe, lecz dzięki staraniom rozpoczętym już w październiku 2017 roku, nasza szkoła, jako jedna z nielicznych, dostała pozwolenie na zaprezentowanie się na swoim własnym stoisku o powierzchni aż 25 m2 . W poprzednich edycjach Pikniku stanowisko naszej szkoły odwiedzało średnio 4000 osób, a całe wydarzenie nawet 200 000 ludzi z całej Polski!
Na Pikniku panuje niezwykła atmosfera oraz można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy w przystępny sposób. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego stoiska, a uczniów zachęcamy do wzięcia udziału w pikniku, co zaliczy im Creativity i Service!
Na naszym stanowisku pojawią się atrakcje takie jak:
- Molekularne ucho i oko – obrazowanie przestrzennych modeli białek, biorących udział w przekształcaniu mechanicznego sygnału dźwiękowego oraz fali świetlnej na sygnał elektryczny.
- Generowanie stojącej fali akustycznej – obrazowanie stojącej fali akustycznej w rurze Kundta.
- Fizyka muzyki – zaklęte krysztaliki – mechaniczne generowanie fali akustycznej o różnej częstotliwości za pomocą szklanych kieliszków oraz granie prostych utworów muzycznych.
- Fizyka Muzyki – Naprężeń Triki– Figury Chladniego generowane na płytce szklanej i metalowej za pomocą smyczka i wibratora oraz kaszki manny.
- Funkcjonalny model ucha – ścieżka dydaktyczna rozpoczynająca się od poznania własności mechanicznych fali dźwiękowej.
- Coś tam zjeżdża, coś tam lata, czyli kącik małolata – zamiana energii potencjalnej na mecha-niczną ruchu postępowego i obrotowego. Ponadto będzie prezentowany ruch przyspieszony i opóźniony oraz samochód grawitacyjny własnej konstrukcji.
- Laserowa harfa , która zamiast mechanicznych strun posiada struny laserowe pozwoli zrozumieć zjawisko…
- Rozszczepienie światła – próba wyjaśnienia powstawania kolorów, ich natury oraz własności.
- Elektryczno-laserowy model oka – budowa i zasada oka ludzkiego.
Chętnych do pomocy prosimy o zgłaszanie się do Jagody Ratnayake (jaga305a@gmail.com) mailowo lub przez IDU.
A tak było w 2016 roku: