Warszawski Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio na Stadionie Narodowym jest niezwykle popularnym wydarzeniem, które co roku przyciąga tłumy. Pokazy, prelekcje i zabawy interaktywne organizują tutaj nie tylko polskie ale i zagraniczne instytucje popularyzujące naukę. W tym roku miejsce wśród wystawców znalazło się również dla fakultetu fizycznego z naszej szkoły.

Uczniowie fizyki pod opieką pana Przemysława Miszty własnoręcznie zbudowali i zaprezentowali modele, które mogły posłużyć do ilustracji skomplikowanych fizycznych zagadnień. W tym roku tematem Pikniku był „Ruch” dlatego też w namiocie C22 postanowiono skoncentrować się na dźwięku i falach. Największym zainteresowaniem cieszyła się laserowa harfa – gargantuiczna duma pracowni fizycznej. Oprócz harfy goście mieli okazję wypróbować model ludzkiego ucha, gdzie wielki bęben imitował błonę bębenkową oraz obejrzeć pokaz chemii kolorów, który szczególnie podobał się młodszym dzieciom.

Namiot naszej szkoły cieszył się dużym zainteresowaniem. Niemal nieustannie podchodził ktoś nowy, aby zobaczyć te wszystkie rzeczy, które nasi uczniowie wytrwale przygotowywali przez wiele miesięcy. Doświadczenia na które zdecydowali się nasi fizycy okazały się bardzo ciekawe i pouczające dla gości. Wielu z nich dopytywało o szczegóły działania modeli albo prosiło o dokładniejsze wyjaśnienia fizycznych procesów za nimi stojących, co świadczy o tym, że cel pikniku jakim jest popularyzacja nauki w namiocie C22 został spełniony. Miejmy nadzieję, że uda się nam przygotować równie wyjątkowy pokaz za rok. Do zobaczenia.

Maria Wołyniak, IB 1