W czwartek 7 listopada z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, w naszej szkole gościł profesor Aleksiej Pamiatnych, astrofizyk i działacz rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał”, zajmującego się badaniami nad represjami komunistycznymi w ZSRR. Pan profesor kilkakrotnie otrzymał honorowe wyróżnienia za zasługi w szukaniu i ujawnieniu prawdy o zbrodni katyńskiej, a badaniami nad Katyniem zajmuje się od 30 lat. Z racji tego jego wykład nawiązywał do stosunków polsko-rosyjskich, a w szczególności do historii ujawnienia tej zbrodni.

Bardzo ciekawym ale też przygnębiającym elementem prezentacji pana profesora była część o kłamstwie katyńskim, dokładnie o fałszywym napisie na pomniku wzniesionym w 1983 r. na mogiłach pomordowanych polskich oficerów w Katyniu, który głosił: „Ofiarom faszyzmu – oficerom polskim, rozstrzelanym przez hitlerowców w 1941 r.„, który obarczył Niemców winą, ukrywając prawdziwą zbrodnię NKWD. Podobny napis widniał na pomniku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, czyli: „Żołnierzom – polskim ofiarom hitlerowskiego faszyzmu spoczywającym w ziemi katyńskiej – 1941 rok„.

Aleksiej Pamiatnych wspomniał również o słynnym rosyjskim pisarzu, Aleksandrze Sołżenicynie, autorze trzytomowego dzieła „Archipelag GUŁag”. Pisarz ten otrzymał literacką nagrodę Nobla w 1970 r. Jego twórczość w dużej mierze składała się z antypaństwowych powieści, ukazujących krytykę wobec komunistycznemu ustrojowi Związku Radzieckiego.

Pod koniec wykładu, profesor nawiązał do dobrze znanego mu tematu astrofizyki. Opowiedział pokrótce o układzie słonecznym, a potem pokazał zdjęcia modeli i rzeźb planet w różnych europejskich krajach np. w Niemczech oraz w Polsce – w Warszawie, Toruniu i w Górach Izerskich. Następnie zilustrował, jak taki model układu słonecznego mógłby wyglądać na warszawskich Bulwarach Wiślanych, dając miłośnikom fizyki w naszej szkole materiał do przemyśleń.

Po raz pierwszy we wspólnym spotkaniu na Raszyńskiej uczestniczyły wszystkie cztery roczniki naszego liceum: IB2, IB1, pre-IB, oraz MYP IC. Dlatego, gdy wykład profesora dobiegł końca, cała społeczność szkolna powstała i wspólnie zaśpiewała hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Emily Cross, IB1