Jako że w tym roku mija dokładnie sto lat odkąd nasz kraj odzyskał niepodległość, szkoła postanowiła, że jeden dzień świętowania, to zdecydowanie za mało, aby godnie uczcić tę jakże ważną dla nas wszystkich rocznicę.
Poniedziałek – Jan Wróbel
Po krótkich, tygodniowych feriach jesiennych, wszyscy uczniowie wrócili do szkoły. Już pierwszego dnia czekał na nich w sali gimnastycznej na Raszyńskiej pierwszy z trzech wykładów. Jakie było zdziwienie całej publiczności, kiedy na scenę wyszedł publicysta i nauczyciel „Bednarskiej” Jan Wróbel z… papierosem w ręku. Jego wykład poświęcony był właśnie niepodległości. Nie tylko niepodległości państwowej, ale również swobodzie jednostki, wolności od używek, uzależnień, barier itp. Ponieważ o wiele łatwiej jest uwolnić się ze szponów narkotyków, aniżeli zaborców.
Środa – Krystyna Starczewska
W środę cała społeczność szkolna miała zaszczyt posłuchać wykładu Krystyny Starczewskiej, współzałożycielki zespołu szkół „Bednarska”.
To właśnie ta wybitna pedagog przypomniała nam, że pierwsza demokratyczna szkoła 1 SLO „Bednarska” powstała niemal trzydzieści lat temu pod. Mogliśmy też posłuchać historii z jej młodości, kiedy uczyła w liceum Słowackiego, z którego została zwolniona za promowanie swobody wyrażania poglądów przez uczniów. Był to dla nas doskonały przykład, aby zawsze walczyć o swoje i omijać wszelkie przeszkody z dumą, a nie poddawać się schematom.
Na koniec Pani Starczewska podkreśliła jeszcze różnicę między patriotyzmem a nacjonalizmem i tym samym zachęciła nas do pełnej akceptacji innych kultur, które współistnieją w Polsce.
Piątek – prof. Ryszard Bugaj
Ten dzień był podsumowaniem całego, długiego, tygodnia. Zaczęliśmy go od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie w planie był występ ekonomisty i polityka prof. Ryszarda Bugaja oraz prezentacja zwycięzców konkursów o niepodległości.
Pan Bugaj, opozycjonista w PRL i zwolennik niepodległego państwa polskiego zabrał nas na wycieczkę historyczną od 1918 r., przez lata 70-te i 80-te, aż do dnia dzisiejszego. Przybliżył także rolę państw narodowych w kontekście globalizacji, a także przytoczył wypowiedź jednego z filozofów prawa „Suwerenność państwa polskiego nadaje się do muzeum”, która skłoniła nas do długich refleksji, jeszcze po całym wydarzeniu.
Następnie prof. Ryszard Bugaj postawił nas, przed trzema pytaniami, nad którymi warto się zastanowić:
Czy państwo narodowe może stymulować gospodarkę państwa? Czy możemy wyobrazić sobie demokrację bez państw narodowych? Czy możemy w sprawach obrony narodowej zdać się tylko na organizacje międzynarodowe?
Dyskusje i wręczenie nagród
Wykład wzbudził nieco kontrowersji, co doprowadziło do ciekawej dyskusji miedzy uczniami, a naszym gościem. Wszyscy z uwagą słuchali i aktywnie uczestniczyli w wymianie zdań.
Po bardzo interesującym wykładzie, przyszła kolej prezentację zwycięzców w konkursach. Bardzo udany dzień, zakończyła niespodzianka przygotowana przez uczniów IB1 z kółka fizycznego, którzy pod okiem pana Przemysława Miszy przygotowali lody w barwach narodowych.
Chociaż może się wydawać, że skoro Raszyńska IB jest szkołą z maturą międzynarodową, my uczniowie z różnych zakątków świata, nie przywiązujemy tak dużej wagi do patriotyzmu. Nic bardziej mylnego. Myślę, że każdy z uczniów wykorzystał te trzy spotkania na refleksję o Polsce, o przodkach i o historii. Najważniejsze jest to, że wspólnie mogliśmy być częścią obchodów tego ważnego dnia, jakim jest stulecie niepodległości, który pozostanie w naszej pamięci na długo, nie tylko ze względu na pyszne lody ale i cudowną atmosferę i wartościowe wykłady.
Karolina Moczyńska, Pre-IB