We wtorek 24.05 grupa uczniów DP1 wraz z organizacją Habitat for Humanity przeprowadziła akcję sortowania darów dla Ukrainy, zebranych przez fundacje i prywatnych darczyńców w Irlandii.

Po krótkim zapoznaniu się z historią Habitatu i obszarem jego działania, a także szkoleniu BHP, udaliśmy się do magazynu organizacji na Żeraniu, gdzie oczekiwała już ciężarówka. Ku naszemu zaskoczeniu, ładunek okazał się spory – w przyczepie oczekiwał na nas pełnowymiarowy kontener morski załadowany aż po dach.

Mimo tego, rozładować i posegregować pomoc udało nam się w nieco ponad trzy godziny. Wśród artykułów, które rozkładaliśmy w hali, znajdowały się produkty żywnościowe, higieniczne, ubrania, a nawet balkoniki dla osób starszych. Akcja była dla nas wszystkich ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło zobaczyć zbiórki pomocowe z zupełnie innej strony.

Habitat for Humanity jest amerykańską organizacją skoncentrowaną na zapewnieniu godnych warunków mieszkania i życia dla osób niezamożnych czy będących w trudnej sytuacji. Warszawski oddział fundacji zajmował się dotychczas głównie walką o prawa mieszkańców, administrowaniem sklepu z używanymi meblami ReStore oraz Programem Najmu Społecznego, czyli przystępnym cenowo systemem pośrednictwa w wynajmowaniu mieszkań. W związku z wojną w Ukrainie Habitat przejął zarządzanie punktami recepcyjnymi na warszawskich dworcach kolejowych i dystrybuowanie pomocy zagranicznej. W związku z długą historią współpracy uczniów naszej szkoły z Habitatem liczymy na kolejne wspólne działania!

Jan Dobkowski, DP1