Organizacja Habitat for Humanity, działając na całym świecie, wspiera osoby niezamożne w trudnej sytuacji mieszkaniowej – między innymi poprzez pomoc w budowie i remontach domów i mieszkań. 6 i 20 listopada czworo wolontariuszy z DP2 włączyło się w działania Habitatu, biorąc udział w pracach renowacyjno-remontowych.

Pierwszego dnia na terenie habitatowego sklepu ReStore malowane i uszczelniane były okna jednego z mieszkań. Zadanie było niełatwe, bo lokal ten znajduje się pod opieką konserwatorską, okna musiały być więc odnawiane z ogromną starannością o zachowanie ich pierwotnego kształtu. W drugim dniu grupa wyruszyła w teren, aby zająć się wymianą podłogi w mieszkaniu starszej pani.

Działania z Habitatem były dla wolontariuszy nowym wyzwaniem – niewielu młodych ludzi ma doświadczenie w tak zaawansowanych pracach remontowych. Na szczęście zasadą fundacji jest wsparcie młodych ekip przez osoby doświadczone w podobnych działaniach. Oprócz zmęczenia była więc okazja do zdobycia nowych umiejętności oraz ogromna satysfakcja. Jedna z uczestniczek doświadczenie to opisała tak:

Udział w działaniach Habitat for Humanity był dla mnie bardzo ciekawym przeżyciem. Pomoc w wymienianiu wykładziny nie tylko nauczyło mnie podstawowych czynności remontowych takich, jak wyciąganie gwoździ czy odmierzanie listew, ale także uświadomiło mi, że czasem małe zmiany, które nie wymagają od nas wielkich poświęceń, mogą zdecydowanie wpłynąć na komfort życia drugiej osoby. Serdecznie zachęcam do brania udziału w podobnych akcjach!

Działania w kooperacji z Habitat for Humanity będą kontynuowane – w grudniu planowane są jeszcze przeprowadzka i pomoc transportowa.

Jan Dobkowski, DP1