Jan, Florencja, Arek i Dominik wygrali 3 z 4 debat i awansowali do półfinału Mistrzostw Polski Debat Licealistów.

W dniach 28 lutego – 1 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyły się Polish Schools Debating Championship 2020, czyli Mistrzostwa Polski Debat Licealistów w języku angielskim oraz I etap selekcji do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata w Debatowaniu Licealistów, które odbędą się w wakacje w Meksyku.

W tym roku wysłaliśmy 2 reprezentacje pod opieką trenera Radosława Czekana.

Jedna z drużyn: Jan, Florencja, Arek i Dominik wygrali 3 z 4 debat i awansowali do półfinału, gdzie musieli uznać wyższość fenomenalnej drużyny 2 SLO im. P. Jasienicy. Mistrzami Polski w tym roku została drużyna XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Ponadto Florencja uzyskała 4. najwyższy wynik indywidualny w kraju oraz razem z Jankiem zakwalifikowała się do szerokiej kadry narodowej, do której weszło jedynie 12 najbardziej wyróżniających się osób z Polski. Kolejny etap selekcji już w tę sobotę w Warszawie.

Inna nasza reprezentacja: Ignacy, Ania, Karolina i Ola wygrała jedną debatę i toczyła naprawdę wyrównane boje z debatantami ze zdecydowanie wyższym doświadczeniem, a także zmierzyli się w bratobójczym pojedynku z drugą naszą reprezentacją już w pierwszej rundzie.

Z obu reprezentacji jesteśmy niesamowicie dumni i gratulujemy!

Mistrzostwa odbywały się w formacie World Schools najbardziej popularnym formacie debatowania sportowego licealistów na świecie. Drużyny mają 1h lub 1 miesiąc na przygotowanie do tez, a strony poznają dopiero przed samą debatę. W tym formacie sędziowie oceniają drużyny pod kątem treści, stylu i strategii.

Tematy tegorocznych mistrzostw prezentują się następująco:

  • Round 1: This House Would replace trial by judge with trial by jury in Poland.
  • Round 2: This House would make voting compulsory.
  • Round 3: This House Would not allow universities to use standardized tests or exit-level exams (eg. SAI, SATs, GRE, Matura) as a component of their admissions process.
  • Round 4: This House Believes that priests should report crimes they hear in confession.
  • Semi: This House would privatize prisons.
  • Final: This House Believes That the European Union should require member states to aggressively censor „fake news” on social media platforms.

RC