31 maja 2021 roku zmarła wieloletnia Pani Dyrektor naszej szkoły, Pani Hanna Kobylińska. Zarówno dla uczniów, rodziców, jak i nauczycieli był to szok, zwłaszcza, że był to pierwszy dzień lekcji stacjonarnych rocznika IB1. Tego dnia wszyscy wspominali Panią Hanię – czy to w rozmowie z innymi, czy po cichu.

Dzisiaj w dniu pogrzebu Pani Hanny Kobylińskiej dzielimy się wspomnieniami zebranymi wśród członków naszej społeczności.


„Moja pierwsza styczność z Panią Dyrektor miała miejsce w lutym 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy wkroczyłam w progi naszej szkoły, były to dni otwarte. Wtedy, podczas zebrania na sali gimnastycznej, poczułam, że to jest szkoła, w której się chcę znaleźć. Strach przed egzaminami i przejściem rekrutacji przyszedł później.

Podczas marcowych egzaminów wstępnych pierwszy raz doświadczyłam, wyrozumiałości naszej szkoły, ucieleśnionej przez Panią Hanię. Zrozumienie, którego do tej pory nigdy nie dostałam w systemie edukacji powszechnej. Otrzymałam wtedy propozycję wyjścia i dokończenia egzaminu z matematyki, napisania polskiego i napisania trzech części angielskiego w innym terminie.

Możliwość bliższego poznania Pani Kobylińskiej się pojawiła w tym roku szkolnym, kiedy zostałam wybrana na premierkę szkoły. Rozmawiałam z nią przez telefon, umawiałyśmy się na spotkania, rozmowy i zmianach w szkole, nie tylko wizualnych, które obiecywała mi pokazać, skonsultować co spodoba się moim rówieśnikom.

Niestety, większość z naszych planów się nie zmaterializowała. Ostatni raz, kiedy miałam przyjemność usłyszeć głos Pani Dyrektor, był wtedy, kiedy mówiła mi o wizycie lekarza w domu, i możliwym przejściu do szpitala. Od tamtego momentu, pozdrowienia i życzenia byłam w stanie tylko przekazywać przez osoby trzecie.

Jako osobie reprezentującej społeczność szkolną pozostaje mi przekazać wyrazy współczucia wszystkim związanym z Panią Dyrektor, Hanną Kobylińską. Niezależnie od naszych wierzeń, lub ich braku, chcemy, żeby nasze autorytety, czyli nasi nauczyciele byli świadomi, że większość z nas wie, co znaczy utrata przyjaciela, którego moglibyśmy nazwać rodziną.

Jesteśmy z Państwem i prosimy o nieskrywanie emocji. Postaramy się pomóc tak jak Państwo pomagają nam. Rodzinie Pani Dyrektor, chcemy jako uczniowie szkoły IB Raszyńska przekazać nasze najgłębsze kondolencje. Obiecujemy nie zapomnieć.
Serdecznie dziękujemy Pani Hanno, za wszystko.”

Ola Iwanowska, premierka szkoły IB1


„Nie znałam Pani Hani zbyt dobrze, niestety zajęcia online nie pozwoliły nam na kontakt, ale dobrze pamiętam jak bardzo podobał się jej wystrój auli sportowej oraz dekoracje świąteczne które przygotowywałyśmy w grudniu z koleżankami z Pre-IB z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Pamiętam jak Pani Hania podeszła do nas i powiedziała jak zachwycona jest naszą pracą.

Z uwagi na to, ile wysiłku włożyłyśmy w organizację i przygotowanie dekoracji, słowa Pani Hani były dla nas ogromną otuchą i sprawiły duże uśmiechy na naszych twarzach”

Amelia Miroszczuk, IB1


„W pierwszym roku MYP(ic) pod koniec semestru, Pani Hania przeprowadziła ze mną rozmowę zaliczeniową z przedmiotu Business Management. Kiedy moja grupa dowiedziała się, że będę rozmawiać z Panią Hanią, wszyscy się mocno zestresowaliśmy, ponieważ wiedzieliśmy, że Pani Hania była wymagającą osobą i miała ogromną wiedzę na temat tego przedmiotu. Mimo to, moja rozmowa przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Dobrze się do niej przygotowałam, a Pani Hania z uśmiechem zadawała pytania.

Pod konie rozmowy, Pani Hania zadała mi pytanie „na 7”, brzmiało ono tak: „Jak byś ulepszyła naszą szkołę?”. Przyznam, że wgniotło mnie w fotel i myślałam, że jest to pytanie podchwytliwe. Mimo to, odważyłam się powiedzieć jakie aspekty z perspektywy ekonomicznej można by poprawić. Mówiąc jej, bałam się, że Pani Hania się oburzy, albo uzna, że hejtuję Raszyńską. Jednak było zupełnie inaczej! Pani Hania zapisywała moje słowa i często podnosiła brwi, jednocześnie przy tym się uśmiechając i powtarzając „Good point”.

Po wymienieniu moich uwag, dodałam coś jeszcze. Powiedziałam, że pomimo tego, że te małe aspekty są warte zmiany, to Pani Hania dalej powinna prowadzić naszą szkołę, ponieważ biorąc pod uwagę całokształt, to widać jak bardzo nasza szkoła rozwinęła się dzięki Pani Hani. Wtedy Pani Hania się strasznie zaśmiała, tak, że nawet jej kamerka zaczęła się trząść.”

Uczennica MYP(ic)


„Były wakacje i szkoła była nieczynna. Wysłaliśmy mail z pytaniem czy jest możliwość dołączenia do programu IB. Pani Hania zadzwoniła i udzieliła nam wszystkich informacji. Przesłała nam ścieżki, rozmawiała z nami wielokrotnie pomimo tego, że były wakacje. I tak umówiliśmy się na egzaminy.

Przez cały proces rekrutacji była bardzo wspierająca, bardzo pomogła mi ze zmianą w podstaw programowych – rozmawiałyśmy również w weekendy. Dzięki jej zaangażowaniu, pomocy i uczynności jestem w tej szkole, za co jestem bardzo wdzięczna i nigdy o tym nie zapomnę.”

Natalia Deja, IB1


Pani Haniu, nigdy o Pani nie zapomnimy. Dziękujemy za wszystko co Pani zrobiła dla całej społeczności Raszyńskiej.

Uczniowie IB oraz MYP(ic)