W dniach 24-28 maja uczniowie z grup DP 1 History HL/SL wyjechali na wyjazd studyjny do Berlina, który jest integralną częścią kursu, który jest poświęcony historii Europy i świata w XIX i XX wieku.

Pierwszego dnia wyjazdu, po zameldowaniu się w hostelu, zwiedziliśmy muzeum Tränenpalast w miejscu dawnego przejścia granicznego między wschodnim a zachodnim Berlinem, które dokumentuje życie codzienne w podzielonym mieście, w szczególności uciążliwy sposób przekraczania wewnątrzniemieckiej granicy.

Kolejny dzień wyjazdu był poświęcony zwiedzaniu Poczdamu, w szczególności kompleksu parkowo-pałacowego królów Prus, a także miejsc związanych z dziejami Zimnej Wojny, jak most Glienicke, gdzie strony konfliktu wymieniały schwytanych szpiegów, a także pałacu Cecilienhof, w którym latem 1945 roku odbyła się ostatnia wojenna konferencja Wielkiej Trójki, czyli przywódców Stanów Zjednoczonych, ZSRR oraz Wielkiej Brytanii.

Kolejny dzień w całości poświęciliśmy na poznawanie historycznych zakątków Berlina, odwiedzając miejsca związane z murem Berlińskim, drugą wojną światową czy poprzedzającym ją okresem kryzysu Republiki Weimarskiej i dojściem Hitlera do władzy. Każdy z uczniów miał przygotowaną prezentację przybliżającą dane miejsce reszcie uczestników wyjazdu.

Przedostatni dzień wyjazdu poświęciliśmy na studiowanie różnych wcieleń niemieckiego aparatu terroru. W towarzystwie przewodnika zwiedziliśmy muzeum komunistycznej tajnej policji Stasi, a także wzięliśmy udział w lekcji muzealnej w Domu Konferencji Wannsee, gdzie przedstawiciele hitlerowskiego aparatu bezpieczeństwa planowali w styczniu 1942 roku eksterminację Żydów europejskich.

Ostatniego dnia pobytu w stolicy Niemiec odwiedziliśmy muzeum historyczne, w którym w towarzystwie przewodnika poznaliśmy nową wystawę poświęconą punktom zwrotnym w historii Niemiec w XIX i XX wieku. Były na niej przedstawione rzeczywiste wydarzenia oraz potencjalna alternatywna wersja, jak mogła potoczyć się historia w takich momentów, jak upadek muru berlińskiego, zamachu na Hitlera, wcześniejszego dojścia Hitlera do władzy czy rywalizacji Austriacko-Pruskiej o zjednoczenie niemiec w XIX wieku.

Oprócz zwiedzania, w czasie wyjazdu było sporo czasu na integrację oraz na zakupy, którego wszyscy aktywnie korzystaliśmy.

BM