W związku z trwającym CAS Projektem, grupa uczennic DP1 – Lila Kosieradzka, Maja Prokopiuk, Natalia Mironczuk i Wiktoria Najgebauer-Sołoducha – wyszła z inicjatywą stworzenia yearbooka dla rocznika maturalnego. Yearbook jest tradycyjnym, amerykańskim albumem rozdawanym w trakcie ceremonii zakończenia roku szkolnego odchodzących klas.

Koncepcja yearbooka narodziła się po obejrzeniu filmu o amerykańskich proms (balów maturalnych – przyp. autora) z lat 90. Stwierdziłyśmy, że podobna, nawiązująca stylem inicjatywa mogłaby by być ciekawa i sprawdzić się w naszej szkole – mówiła Wiktoria Najgebauer-Sołoducha, jedna z inicjatorek projektu.

Wiktoria podkreśliła, że zespołowi zależało na nawiązaniu do layoutów z lat 90. – szczególnie tych z i-D Magazine. Album będzie mieć około 20 stron, na co będą się składać sekcje portretowe oraz nagród.

Do nagród DP2 będzie nominować w różnych kategoriach np. best dressed, a couple that never was. Oprócz uczniów, będzie cała strona poświęcona nauczycielom, którzy też będą mieli swoją własną sesję. Planujemy również uwzględnić wspomnienia, czyli zdjęcia przesłane nam przez maturzystów – powiedziała uczennica DP1.

Zdaniem Wiktorii, projekt był wzbogacającym doświadczeniem, pozwalającym poznać lepiej maturzystów, a także dającym doświadczenie do podobnych inicjatyw na przyszłość. Uczniowie poznali również lepiej działanie i obsługę aparatów fotograficznych oraz Adobe Lightroom, programu do obróbki graficznej.

Kluczowe były jednak przede wszystkim komunikacja, podtrzymywanie rozmowy w trakcie sesji, a także umiejętności organizacyjne. Udało nam się zmieścić na zdjęciach 70 osób w 5 dni, co było sporym wyzwaniem – zaznaczyła Wiktoria.

Jan Dobkowski, DP1